Czy domowe sposoby na leczenie urazów faktycznie działają?

Kobieta z urazem kostki na siłowni - czy domowe sposoby na leczenie urazów stawów i mięśni działają? Poznaj domowe metody leczenia kontuzji, takie jak żel przeciwbólowy i spray chłodzący Altacet, okłady i rozciąganie.

Domowe sposoby na leczenie urazów mogą być skuteczne w łagodzeniu bólu i przyspieszaniu procesu gojenia. Chłodzenie i rozgrzewanie okładami z lodu lub ciepłymi kompresami, stosowanie naturalnych maści i tych dostępnych w aptece bez recepty, a nawet delikatne masaże i rozciąganie w wielu przypadkach skutecznie zmniejszają ból i pomagają wrócić do pełnej sprawności. Pamiętaj jednak, że każdy uraz jest inny i nie zawsze domowe metody będą wystarczające. Jeśli masz poważny uraz, w pierwszej kolejności skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Czym są domowe sposoby leczenia?

Najważniejsze, o czym powinieneś pamiętać to fakt, że do domowych sposobów leczenia zaliczamy terapię z użyciem leków dostępnych bez recepty, które większość z nas ma w swojej apteczce. Pamiętaj też, aby stosować je zgodnie z zaleceniami zawartymi w dołączonej do opakowania ulotce, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Domowe sposoby nigdy też nie zastąpią też specjalistycznej konsultacji.

Nie każdy uraz wymaga jednak profesjonalnej opieki medycznej. W przypadku mniejszych kontuzji, jak np. stłuczenia, które nie wymagają wizyty u lekarza lub rehabilitacji, możemy samodzielnie zastosować odpowiednie metody leczenia w domu. 

Chłodzenie miejsca urazu

Bezpośrednio po urazie niezwykle skuteczne działanie wykazuje niska temperatura, zwłaszcza jeśli od kontuzji nie upłynęło 48 godzin [1]. Zastosowanie zimnego okładu nie tylko przynosi ulgę, ale zmniejsza też obrzęk. Okłady z kompresów żelowych, lodu lub spraye chłodzące działają poprzez ograniczenie dopływu krwi do miejsca urazu, co pomaga zatrzymać krwawienie i zmniejszyć obrzęk. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować lodu bezpośrednio na skórę. Zawsze owiń go w ręcznik lub tkaninę, aby uniknąć odmrożenia skóry. Chłodne kompresy powtarzaj co kilka godzin, przykładając je w obolałe miejsce na kilkanaście minut.

Czy można stosować ciepło w leczeniu kontuzji?

Terapia z wykorzystaniem wysokiej temperatury nie jest wskazana w przypadku świeżych urazów, natomiast sprawdzi się w stanach przewlekłego bólu czy terapii po urazie [1]. Możesz w tym celu wykorzystać ciepły kompres żelowy, termofor lub maści ze składnikami o działaniu rozgrzewającym. Ciepło pomaga rozluźnić mięśnie, zwiększa przepływ krwi i łagodzi ból. Pamiętaj jednak, aby nie przegrzewać miejsca urazu, ponieważ może to spowodować podrażnienie skóry.

Delikatny masaż i rozciąganie

Bezpośrednio po urazie wskazany jest odpoczynek, ponieważ Twój organizm potrzebuje czasu na regenerację. W miarę postępu procesu gojenia możesz zastosować delikatne masaże [2]. W tym celu warto dodatkowo zastosować maści i żele o działaniu przeciwbólowym do miejscowej aplikacji o działaniu przeciwbólowym i ściągającym, które nie tylko poprawiają komfort, ale dodatkowo zapobiegają obrzękom.

Rozciąganie natomiast jest ważne w profilaktyce kontuzji, ale także w samym procesie rehabilitacji [3]. Dopasowane ćwiczenia pomagają zredukować ból i poprawiają ruchomość stawów bądź kończyny. Pamiętaj, aby słuchać swojego ciała i nie forsować się. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą pogorszyć sytuacje.

Jak dopasować metodę leczenia do najczęstszych kontuzji?

  • Skręcenie kostki to jedna z częstszych kontuzji, która może przytrafić się każdemu. Aby złagodzić ból i przyspieszyć regenerację stawu, zastosuj chłodzące okłady z lodu lub spraye chłodzące. Następnie unieruchom stopę i ogranicz aktywność fizyczną. Pamiętaj, że w przypadku poważniejszych skręceń konieczna jest wizyta u lekarza.
  • Skręcenie stawu wymaga podobnego postępowania jak w przypadku uszkodzonej kostki. Najpierw zastosuj chłodzenie, a kiedy obrzęk się zmniejszy, aby przyspieszyć rehabilitację, sięgnij po okłady rozgrzewające.
  • Stłuczenia wymagają przede wszystkim działania przeciwbólowego i przeciwobrzękowego. Dlatego bezpośrednio po urazie warto zastosować zimne okłady lub spraye chłodzące. 
  • Naciągnięte mięśnie są nie tylko skutkiem urazu, ale też przeciążenia. Aby złagodzić ból i przyspieszyć regenerację mięśni, zastosuj okłady rozgrzewające. Możesz również skorzystać z maści rozgrzewających, które pomogą w ich rozluźnieniu.

Pamiętaj, że poważniejsze urazy wymagają konsultacji ze specjalistą. Nie zwlekaj z wizytą również, jeśli ból nie ustępuje lub nasila się, mimo zastosowania domowych sposobów leczenia.

Czy domowe sposoby na leczenie urazów są skuteczne?

W wielu przypadkach wykorzystanie sprawdzonych domowych sposobów i apteczki może przynieść ulgę i przyspieszyć proces gojenia. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze są one wystarczające i nie zastąpią opieki medycznej. Pamiętaj też, że każdy organizm jest inny, dlatego warto stosować te metody ostrożnie i monitorować reakcję swojego ciała.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie jest tożsamy z konsultacją lekarską.

Lek. med. Wiktor Trela

Bibliografia:

  1. Should You Ice or Heat an injury?, Southern Calofornia Orthopedic Institute: https://www.scoi.com/patient-resources/education/articles/should-you-ice-or-heat-injury, dostęp: 03.03.2024.
  2. Maryke Louw, Sports injuries: How to work with your natural healing process for the best recovery, Sports Injury Physio, dostęp. 03.03.2024.
  3. Erik Witvrouw, Nele Mahieu, Lieven Danneels, Peter McNair, Stretching and injury prevention: an obscure relationship, National Library of Medicine: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15233597/, dostęp: 03.03.2024.

Lek na stłuczenia, urazy i obrzęki Altacet żel w wygodnej tubce - o potrójnym działaniu, dostępny bez recepty.

LEK OTC

Spray chłodzący Altacet Ice o potrójnym działaniu - na stłuczenia, obrzęki, urazy i oparzenia 1.stopnia

WYRÓB
MEDYCZNY

PRODUKTY

ALTACET ŻEL

ALTACET ICE

Żel, który działa potrójnie: redukuje obrzęki, łagodzi ból, działa chłodząco.1

Spray, który chłodzi miejsce urazu, uśmierza ból i przynosi natychmiastową ulgę.2

Zobacz więcej Zobacz więcej
Lek Altacet Żel na stłuczenia, obrzęki i urazy - dostępny bez recepty, o potrójnym działaniu.

LEK OTC

Spray chłodzący Altacet Ice o potrójnym działaniu - na stłuczenia, obrzęki, urazy i oparzenia 1.stopnia

WYRÓB
MEDYCZNY

CZYTAJ FAKTY I MITY