Jak rozpoznać i leczyć skręconą nogę?

Kobieta w dżinsach i koszulce siedzi na kanapie z wyciągniętymi nogami i trzyma się za bolącą łydkę. Sprawdź na altacet.pl, jak rozpoznać i leczyć skręconą nogę oraz poznaj najczęstsze przyczyny skręcenia, zwichnięcia i kontuzji nogi.

Urazy takie jak zwichnięcia i skręcenia nóg są powszechne, szczególnie wśród sportowców, entuzjastów fitnessu, ale mogą się też przytrafić w trakcie codziennych spacerów. Jak odróżnić zwichnięcie od skręcenia? Zrozumienie różnić tych dwóch urazów jest kluczowe dla skutecznego leczenia i szybkiego powrotu do zdrowia. Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Znajomość objawów skręcenia nogi może znacząco wpłynąć na sposób reagowania na tę kontuzję. Szybkie i odpowiednie działanie nie tylko łagodzi ból, ale także zapobiega dalszym uszkodzeniom, zapewniając szybszy powrót do pełnej sprawności. Ten artykuł nie tylko zawiera informacje jak rozpoznać skręcenie nogi, ale też porady, jak poradzić sobie z tym urazem. Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, entuzjastą fitnessu, czy po prostu szukasz wiedzy, to informacje, których szukasz.

Najczęstsze przyczyny kontuzji nóg

Urazy nóg są częste, szczególnie biorąc pod uwagę funkcję, jaką nasze nogi wypełniają w codziennych aktywnościach, począwszy od chodzenia, przez bieganie po stanie. Nogi utrzymują ciężar całego ciała, co czyni je szczególnie podatnymi na urazy, zwłaszcza uszkodzenia stawów, otaczających je mięśni i więzadeł. Przyczyną większości urazów są upadki, przeciążenia, czy kontuzje będące następstwem aktywności fizycznej. Większość z nich to drobne uszkodzenia, takie jak skręcenia i naciągnięcia, które często można leczyć w domu, dając sobie czas na odpoczynek, chłodząc miejsce urazu, czy stosując tzw. metodę metoda RICE. Z drugiej strony, poważniejsze urazy, takie jak złamania czy zerwania więzadeł, wymagają pomocy profesjonalisty.

Jakie są różnice między skręceniem a innymi urazami nóg?

Skręcenie stawu to uszkodzenie tkanek miękkich – więzadeł, przyczepów ścięgien i torebki stawowej, czyli elementów, które stabilizują staw [1]. Skręcenia zazwyczaj występują po nagłym wykręceniu nogi (np. na nierównym podłożu) lub upadku i objawiają się bólem, obrzękiem i siniakami. Może pojawić się też niestabilności stawu w zależności od stopnia uszkodzenia więzadła.

Porównanie objawów skręconej nogi z innymi urazami stopy może ułatwić zidentyfikowanie konkretnego problemu.

  • W przeciwieństwie do skręceń złamania oznaczają przerwanie ciągłości kości. Możesz usłyszeć dźwięk pęknięcia w momencie urazu, doświadczyć intensywnego bólu i zauważyć deformację lub przemieszczenie kończyny. Charakterystyczny jest też obrzęk i pojawiające się siniaki.
  • Naciągnięcia dotyczą mięśni lub ścięgien. Chociaż mają pewne podobieństwa do skręceń, ponieważ wywołują ból, to dodatkowo pojawiają się skurcze mięśni i ograniczony zakres ruchu. Obrzęk może być mniej wyraźny w porównaniu do skręceń.
  • Stłuczenia, czyli popularne siniaki, występują, gdy naczynia krwionośne pod skórą pękają. Charakterystyczne jest, że sińce zwykle zmieniają kolor w miarę gojenia.

Chociaż wspomniane kontuzje mają wspólne cechy, takie jak ból i obrzęk, ich przyczyny i metody leczenia znacząco się różnią. Skręcenie wymaga przede wszystkim odpoczynku i zastosowania domowych metod leczenia.

Jak zdiagnozować skręcenie?

Aby odróżnić skręcenie od innych urazów, takich jak zwichnięcia, kluczowa jest diagnoza medyczna. Zwykle lekarz rozpoczyna ją od wykonania zdjęcia rentgenowskiego, aby ocenić stopień urazu. W przypadkach, gdy złożoność urazu nie jest w pełni uchwycona przez zdjęcie rentgenowskie, koniecznie mogą być dodatkowe badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny (sprawdza się w badaniu więzadeł i ścięgien) lub tomografia komputerowa (dająca szczegółowy przekrój poprzeczny urazu).

Jakie wygląda leczenie skręcenia w porównaniu do innych urazów nóg?

Porównując leczenie skręconej nogi z leczeniem zwichnięcia lub innych urazów nóg, pojawia się kilka kluczowych różnic.

W przypadku zwichnięcia, gdy staw zostaje wypchnięty ze swojej normalnej pozycji, konieczna jest interwencja lekarza, która polega na wprowadzeniu kości z powrotem na miejsce [2]. Staw może wymagać unieruchomienia za pomocą szyny lub ortezy przez kilka tygodni, aby przyspieszyć powrót do zdrowia. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, maści i żele o działaniu ściągającym opuchliznę, a także lód do zmniejszenia opuchlizny, a w kolejnym etapie fizjoterapię.

W przeciwieństwie do wspomnianego wcześniej urazu, leczenie skręconej nogi zwykle zaczyna się od zastosowania metody RICE [3].

  • Odpoczynek (Rest) – odpoczynek jest niezbędny, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.
  • Lód (Ice) – stosowanie lodu pomaga zmniejszyć opuchliznę i łagodzi ból.
  • Kompresja (Compression) – owijanie stawu bandażem lub opatrunkiem kompresyjnym może zmniejszyć opuchliznę i zapewniać wsparcie uszkodzonym strukturom stawu.
  • Uniesienie (Elevation) – uniesienie nogi pomaga zmniejszyć opuchliznę i poprawia przepływ krwi.

Dostępne bez recepty leki ściągające i przeciwbólowe, zwłaszcza w formie maści i żelu do miejscowego stosowania przynoszą ulgę w bólu. Czas rekonwalescencji i leczenie zależą od tego, jak rozległy jest uraz. W cięższych przypadkach konieczna może być fizjoterapia lub orteza, aby wesprzeć i ochronić gojący się staw. Ważne jest, aby nie wracać do regularnych aktywności zbyt szybko, ponieważ może to prowadzić do dalszych urazów. W przypadku podejrzenia zwichnięcia lub poważnego skręcenia nogi zaleca się szybką konsultację ze specjalistą.

Przedstawiony materiał ma charakter informacyjny i nie jest tożsamy z konsultacją lekarską.

Lek. med. Wiktor Trela

Bibliografia:

  1. Soft-Tissue Injuries, John Hopkins Medicine: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/softtissue-injuries, dostęp: 03.03.2024
  2. Nathan W. Skelley, MD, Jeremy J. McCormick, MD, and Matthew V. Smith, MD, In-game Management of Common Joint Dislocations, National Library of Medicine: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4000468/, dostęp: 03.03.2024.
  3. Michel P.J van den Bekerom, MD, Peter A.A Struijs, MD, PhD, Leendert Blankevoort, PhD, Lieke Welling, MD, PhD, C. Niek van Dijk, MD, PhD, and Gino M.M.J Kerkhoffs, MD, PhD, What Is the Evidence for Rest, Ice, Compression, and Elevation Therapy in the Treatment of Ankle Sprains in Adults?, National Library of Medicine: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3396304/, dostęp: 03.03.2024.

Lek na stłuczenia, urazy i obrzęki Altacet żel w wygodnej tubce - o potrójnym działaniu, dostępny bez recepty.

LEK OTC

Spray chłodzący Altacet Ice o potrójnym działaniu - na stłuczenia, obrzęki, urazy i oparzenia 1.stopnia

WYRÓB
MEDYCZNY

PRODUKTY

ALTACET ŻEL

ALTACET ICE

Żel, który działa potrójnie: redukuje obrzęki, łagodzi ból, działa chłodząco.1

Spray, który chłodzi miejsce urazu, uśmierza ból i przynosi natychmiastową ulgę.2

Zobacz więcej Zobacz więcej
Lek Altacet Żel na stłuczenia, obrzęki i urazy - dostępny bez recepty, o potrójnym działaniu.

LEK OTC

Spray chłodzący Altacet Ice o potrójnym działaniu - na stłuczenia, obrzęki, urazy i oparzenia 1.stopnia

WYRÓB
MEDYCZNY

CZYTAJ FAKTY I MITY